Plánujete rekonstrukci kuchyně? Chcete se v ní cítit pohodlně a i po letech si její design a řešení užívat? Poradíme vám jednoduché tipy, pomocí kterých se vyvarujete omylů, renovace kuchyně proběhne hladce a vy se v nové budete cítit skvěle. 

Důkladně plánujte

Pokud vše pečlivě promyslíte předem, předejdete tak pozdějším nepříjemným překvapením. Než se do samotné renovace kuchyně pustíte, mějte jasno v materiálech, barvách, spotřebičích a velikostech. Není totiž nic nepříjemnějšího, než pořídit krásný nábytek a při montování zjistit, že ho do místnosti nevměstnáte. 

Zaměřte se na dostupnost materiálů a komponentů, které zvolíte, a pokud plánujete například bourání příček, nezapomeňte pozvat statika. 

Stanovte si rozpočet

Striktně nastavený rozpočet vám dokáže pomoci při výběru konkrétního nábytku a materiálů. Vypište si vše, co budete potřebovat, proveďte průzkum trhu a stanovte si nejvyšší cenu, za jakou jste ochotni daný kousek koupit. 

Inspirace renovace kuchyně - Vyškov

Dbejte na praktičnost

Ať už jste se rozhodli pro renovaci z estetického či funkčního hlediska, vždy berte v úvahu možnosti a omezení, která přináší samotný prostor.

Pomoci by vám při rozvržení mohl tzv. Kuchyňský trojúhelník. Pomyslný tvar, který spojuje tři hlavní pracovní zóny kuchyně. Mezi jednotlivými zónami je vhodné nechat prostor na odkládání potravin, kuchyňského náčiní a na přípravu. Jednotlivé prostory mezi hlavními zónami by měly být dlouhé od 90 do 275 centimetrů. 

3 pracovní zóny

Ideální je mít uspořádané zóny z leva:

  • Skladovací zóna
  • Mycí zóna
  • Varná zóna

Při dodržení kuchyňského trojúhelníku na sebe budou jednotlivé činnosti logicky navazovat.

Inspirujte se kuchyněmi od RH Interier.

Nepodceňujte osvětlení

Dostatek světla v kuchyni je základ. Na přípravu jídel a stolování potřebujete dobře vidět. Dbejte proto na důkladné osvětlení pracovní desky i prostoru, kde si jídlo budete vychutnávat. Důležitou součástí by měl být i dostatek denního světla. Okna se navíc hodí i k provětrání místnosti. 

Při výběru světel myslete i na barvu vaší kuchyňské soustavy. Pokud zvolíte světlé barvy, budou světlo odrážet. U tmavých barev počítejte s tím, že záření pohlcují a bude potřeba více zářivek.

Třeba se vám budou hodit některá z designových světel, která vyrábíme.

Nechte si poradit

Nikde není dáno, že musíte vše zvládnout sami. Zkušenosti a rady ostatních vám mohou přinést nový pohled na věc a inspiraci. Rádi vám poradí i samotní prodejci nebo výrobci nábytku, jako třeba my v RH Interier